GAC Pindar back-to-back champions

win 2017 m32 series scandinavia 

@m32series Finals Highlights READ

 

M32 Scandinavian Series

Race to the limit

M32 Series Scandinavia has proven itself as a favourite amongst sailors, sponsors and guests since its conception in 2013. Now gearing up for its 5th year, the Series will be injected with a new lease of life as Swedish based CFA Sports takes over land based activities for the 2017 Series.
Aston Harald Sports will continue to provide the same high-quality on water race management that teams have become accustomed to around the globe, but this new partnership will allow the event to reach further potential for teams and the audience. The Series will return to old favourites but will see the addition of Risør, Norway for the first time on the circuit. As ever the Series finale will be hosted in Stockholm during September

2017 Schedule

GOTHENBURG, SWEDEN
June 15-17

RISØR, Norway
July 27-29

HELSINKI, FINLAND
August 11-13

AARHUS, DENMARK
August 31 – September 2

STOCKHOLM, SWEDEN
September 14-16

Results

M32 Series Scandinavia Leaderboard

Pos Country Team Skipper E 1 E 2 E 3 E 4 E 5 Tot Pts
1 GBR GAC Pindar Ian Williams 10 12 10 12 24 68
2 DEN Wallén Racing Jonas Warrer 12 9 12 9 18 60
3 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 7 11 9 10 22 59
4 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 9 10 11 11 14 55
5 SUI Section 16 Richard Davies 0 0 8 0 16 24
6 NZL The Carbon Boys Chris Steele 0 0 0 0 20 20
7 AUS Neptune Racing Sam Gilmour 6 8 0 0 0 14
8 NZL CHINAone Ningbo Phil Robertson 11 0 0 0 0 11
9 DEN Trifork Michael Hestbaek 0 0 0 8 0 8
10 NED Sailing Team NL Pieter-Jan Postma 8 0 0 0 0 8

Stockholm

Stockholm Leaderboard

Pos Country Team Skipper Day 1 Day 2 Day 3 Tot Pts
1 GBR GAC Pindar Ian Williams 10 11 23 44
2 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 24 8 22 54
3 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 26 13 30 69
3 NZL Boys of Carbon Chris Steele 19 18 32 69
5 SUI Section 16 Richard Davies 32 18 26 76
6 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 18 18 42 78

Stockholm Day 1

Pos Country Team Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 PP Tot Pts
1 GBR GAC Pindar Ian Williams 2 4 1 1 1 1 10
2 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 5 3 2 2 2 4 18
3 NZL Boys of Carbon Chris Steele 1 1 6 4 5 2 19
4 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 3 2 4 5 3 6 1 24
5 DEN Wallén Racing Jonas Warrer 6 5 3 3 6 3 26
6 SUI Section 16 Richard Davies 4 6 5 6 4 5 2 32

Stockholm Day 2

Pos Country Team Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 PP Tot Pts
1 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 1 1 1 5 8
2 GBR GAC Pindar Ian Williams 5 2 2 2 11
3 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 2 5 5 1 13
4 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 4 6 4 4 18
4 SUI Section 16 Richard Davies 6 4 3 3 2 18
4 NZL Boys of Carbon Chris Steele 3 3 6 6 18

Stockholm Day 3

Pos Country Team Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 PP Tot Pts
1 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 6 1 2 3 6 4 22
2 GBR GAC Pindar Ian Williams 1 3 3 4 2 10 23
3 SUI Section 16 Richard Davies 3 4 1 6 10 2 26
4 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 5 2 4 1 4 12 2 30
5 NZL Boys of Carbon Chris Steele 2 6 6 2 8 6 2 32
6 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 4 5 5 5 12 8 3 42

Aarhus

Aarhus Leaderboard

Pos Country Team Skipper Day 1 Day 2 Day 3 Tot Pts
1 GBR GAC Pindar Ian Williams 21 16 15 52
2 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 24 15 20 59
3 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 21 21 27 69
4 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 19 24 32 75
5 DEN Trifork Michael Hestbæk 35 17 41 93

Helsinki

Helsinki Leaderboard

Pos Country Team Skipper Day 1 Day 2 Day 3 Tot Pts
1 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 19 13 18 50
2 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 27 8 23 58
3 GBR GAC Pindar Ian Williams 26 13 33 72
4 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 23 10 41 74
5 SUI Section 16 Richard Davies 25 16 35 76

Risør

Risør Leaderboard

Pos Country Team Skipper Day 1 Day 2 Day 3 Tot Pts
1 GBR GAC Pindar Ian Williams 12 19 15 46
2 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 10 20 25 55
3 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 23 10 26 59
4 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 20 21 23 64
5 AUS Neptune Racing Sam Gilmour 25 22 31 78

Gothenburg

Gothenburg Leaderboard

Pos Country Team Skipper Day 1 Day 2 Day 3 Tot Pts
1 DEN Wallen Racing Jonas Warrer 28 7 27 62
2 NZL CHINAone Ningbo Phil Robertson 31 10 268 678
3 GBR GAC Pindar Ian Williams 17 14 37 68
4 SWE FLUX Team Johnie Berntsson 21 17 47 85
5 NED Sailing Team NL Pieter-Jan Postma 23 8 58 89
6 SWE ESSIQ Racing Team Nicklas Dackhammar 39 13 41 93
7 AUS Neptune Racing Sam Gilmour 37 15 44 96

Recent News

Media

GO RACING

Are you interested to join the most exciting sailing series in Scandinavia? For entries, boat lease and hospitality contact cb@cfa-sports.com

Official notice board

X
X